آموزش – راهکارهای افزایش تمرکز چیست؟

[ad_1]

تمرکز یک توانایی فکری است که برای افزایش تمرکز نیاز به دانستن و آگاهی از روش ها و راهکارهای افزایش تمرکز داریم.

تمرکز را می‌ توان یک روش پرورش ذهن دانست تا قدرت ذهن بهتر باشد و رویکرد مفید تری داشته باشید. اگر یک حالت ذهنی خاصی را برای خود ایجاد کنیم و به آن عادت نماییم، بدون شک به هدف مورد نظر نیز دست خواهیم یافت.

وقتی شما غرق در کار هستید، یعنی در کار خود تمرکز دارید، ساعت و زمان برای شما سریع می گذارد. این یعنی شما با هدف و انگیزه لازم به فعالیت خود ادامه می دهید.

راههای افزایش تمرکز چیست
یکی از راههای آسان برای افزایش تمرکز انجام یک کار مشخص در زمان مشخص است

وقتی به فعالیت های مورد علاقه خود مشغول باشیم، در این حالت بدن به یک حس خوب و آرامش دست پیدا می کند زیرا برای خود برنامه ریزی مشخص و سازمان یافته دارد.

این زمان است که حس مفید بودن و هدفمند بودن دارید. دیوید راک (David Rock)، یکی از بنیانگذاران مؤسسه‌ی NeuroLeadership معتقد است که هر انسانی در هفته فقط ۶ ساعت می‌تواند بر کار خود تمرکز داشته باشد.

تمرکز چیست
تمرکز یک فرآیند ذهنی موثر برای موفقیت در انجام امور است

تمرکز چیست ؟

تمرکز یعنی جمع شدن افکار بر روی یک مسئله و پیدا کردن راه حل های حل یک مسئله. همان طور که گفتیم تمرکز یک فرآیند ذهنی است. ذهن هر انسان با دیگری متفاوت است و البته این روزها به دلیل تعدد روابط اجتماعی، دسترسی به رسانه های جمعی و همین طور افزایش استفاده از فضای مجازی، افراد از میزان تمرکز کمتری برخوردار شده اند.

گاهی عدم تمرکز در محل کار شما را با مشکلات جدی روبه رو خواهد کرد. اگر در شرایطی هستید که نیاز دارید برای ساعتهای زیادی در محل کار خود باشید، پس نیاز است که ساعت های زیادی را بیدار بمانید. پیشنهاد می دهیم این مطلب را بخوانید.

شما در هنگام تمرکز کردن نیاز دارید تمام انرژی ذهن خود را برای یک فکر متمرکز کنید. این کار نیاز به توانایی کنترل ذهن و افزایش تمرکز دارد. اما راههای افزایش تمرکز چیست؟

افزایش تمرکز چطور ممکن است؟
راههای افزایش تمرکز با تمرین و تکرار به راحتی قابل دسترسی هستند

راههای افزایش تمرکز

افزایش تمرکز شاید کار آسانی نباشد اما غیرممکن نیست. افزایش تمرکز به تمرین زیادی نیاز دارد و نیازمند یکی از سخت‌ ترین انواع تلاش‌ ها یعنی ذهن آگاهی (mindfulness) است. البته نکته‌ ها و روش‌ هایی نیز وجود دارد که می‌ توان برای افزایش تمرکز از آنها استفاده کرد.

چگونه می توانیم تمرکز خود را افزایش دهیم؟

 1. محرک های بیرونی را دور کنید.

  تا دلتان بخواهد ما محرک های بیرونی داریم. گوشی موبایل. زنگ موبایل. اینترنت. اس ام اس های لحظه ای. پیام های تلگرام و چت های بدون پاسخ و … این ها انبوهی از محرک های بیرونی هستند. به علاوه اینکه ذهن از اینکه به چالش کشیده فرار می کند و زمانی که شما او را به تمرکز وادار می کنید، او برای فرار از این چالش، شروع به بیان گرفتارهای متعدد و کارهای انجام نشده می کند.
  این ها در مجموع محرک های بیرونی را می سازند. پس برای افزایش تمرکز نیاز دارید، این محرک های بیرونی را حذف کنید.
  می توانید برای شروع فضای جدیدی برای تمرین افزایش تمرکز انتخاب کنید. مثلا اتاق کوچکی را به عنوان کتابخانه انتخاب کنید. میز آن را خلوت بچینید و سعی کنید گوشی موبایل را حداقل برای ۳۰دقیقه از خود دور کنید.
  مهارت نه گفتن یکی از مهارت بی نظیر در افزایش تمرکز است. آن را بیاموزید و در مواقع لزوم از آن استفاده کنید.مهارت نه گفتن

 2. از تکنیک پومودورو استفاده کنید!

  تکنیک پومودورو (Pomodoro technique) می‌ تواند راهی برای تمرین دادن مغز برای افزایش تمرکز باشد، درست همان‌ طور که عضلات خود را تمرین می‌ دهید.
  برای اجرای تکنیک پومودورو لازم است تا به‌ مدت ۲۵ دقیقه به‌ طور کامل بر یک کار تمرکز کنید و سپس ۵ دقیقه استراحت کنید. برای هر ۴ دوره‌ی ۲۵ دقیقه‌ای، زمان استراحت طولانی‌ تر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه‌ای در نظر بگیرید.
  اگر در ابتدا ۲۵ دقیقه تمرکز کامل بر یک کار برای شما سخت است، می‌توانید با ۱۵ دقیقه شروع کنید و سپس به‌ تدریج این زمان را افزایش بدهید. در نهایت به جایی می‌ رسید که حتی متوجه‌ گذشت این ۲۵ دقیقه نمی‌شوید! استفاده از این تکنیک می‌تواند راه مناسبی برای افزایش تمرکز باشد. افزایش تمرکز با تکنیک

 3. ابتدا همان کار مهم و سخت را انجام دهید.

  اصطلاح “قورباغه را قورت بده” همین است. سعی کنید تا کارها را برای خود اولویت بندی کنید و کارهای مهم را در ابتدا انجام دهید.
  به گفته دوایت دی آیزنهاور (Dwight D. Eisenhower) ، آنچه مهم است، به‌ ندرت فوری است و آنچه فوری است، به‌ ندرت مهم است. افراد بیشتر عادت دارند تا بر کارهای فوری تمرکز کنند اما برای تمرکز بر وظایفی که واقعا مهم هستند، به‌اندازه‌ کافی وقت نمی‌ گذارند.
  بیشتر افراد صرفا براساس فهرست کارهایی که برای خود تعیین کرده‌اند، عمل می‌ کنند و توجهی به میزان اهمیت کارها ندارند.
  باید توجه داشت که کارهای معناداری که منتهی به دستاوردهای ما می‌ شوند، کارهای مهم ما هستند. به گفته ماتریس آیزنهاور، بهتر است تا جای ممکن به انجام کارهای مهم ولی غیرفوری پرداخت.
  گفتیم که بهتر است کارها اولویت بندی شوند، یعنی آنها را در دسته‌ های متفاوت قرار داد. می‌توانید چندین لیست‌ اولویت بندی کار برای بخش‌ های مختلف زندگی‌ تان طراحی کنید. اگر برای تعیین اهمیت کارها به مشکل خوردید، همه‌ی کارها را کنار یکدیگر بگذارید تا با مقایسه‌ آنها اهمیت‌ شان را مشخص کنید.تمرکز داشتن

 4. برنامه ریزی کنید.

  ببینید دوستان وقتی قرار است کل روز را مشغول انجام کارهای خود باشید، نیاز است که برنامه ریزی داشته باشید. برنامه ریزی براساس الویت انجام کارهای خود.
  پیشنهاد می کنیم شب ها پیش از خواب لیست کارهای خود را بنویسید. آنها را الویت اجرایی بگذارید. مثلا شماره گذاری کنید. و فردا با انجام آنها از انجام کارهای روزانه تان لذت ببرید.تمرکز داشتن

 5. ورزش کنید و خواب کافی داشته باشید.

  سلامت جسمانی با ورزش به دست می آید. حداقل ۵۰ دقیقه در روز فعالیت بدنی داشته باشید. نامش را بگذاریم ورزش. پیاده روی تند، نرمش های هوازی. شنا و … هر کدام که شما بیشتر دوست دارید. اما برای افزایش تمرکز نیاز است که ورزش کنید و البته خواب کافی هم داشته باشید.
  شما وقتی ورزش کنید، بدن تان به یک سوخت و ساز مناسب می رسد. در نتیجه می توانید خواب کافی هم داشته باشید. خواب کافی و با کیفیت برای افزایش تمرکز نیاز ضروری است.افزایش تمرکز و تاثیر ورزش

 6. انجام یک کار در یک نشست فکری

  هیچ زمان نمی توانید چند کار را با هم انجام دهید. این کار باعث کاهش عدم تمرکز شما می شود. اگر برنامه ریزی درستی داشته باشید، می توانید یک کار را در یک زمان انجام دهید.
  انجام یک کار به طور مشخص، باعث افزایش تمرکز می شود. پس بدون اینکه استرس پیدا کنید و نگران انجام کارهای دیگر باشید، ساعت مشخصی را بر روی انجام یک کار تمرکز کنید. تمرکز داشتن

مواردی که در بالا بیان شد چند راهکار ساده و آسان برای افزایش تمرکز است. چنانچه شما راهها و روش های دیگری برای افزایش تمرکز می شناسید با ما و مخاطبین ما به اشتراک بگذارید. موفق باشید.

[ad_2]

منبع : karmandcontrol.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *