آموزش – خلاصه کتاب مدیریت بحران از برایان تریسی

[ad_1]

برایان تریسی «Brian Tracy» نویسنده کتاب مدیریت بحران در سال ۱۹۴۴م در شارلوت‌ تاون کانادا، به دنیا آمد. او از جمله نویسندگان کتاب‌ های موفقیت است که توانسته در زمینه سخنرانی و ارائه تزهای موفقیت جایگاه خوبی به دست آورد. در این مطلب به شما چکیده ای از کتاب “مدیریت بحران” نوشته او را ارائه خواهیم کرد.

برایان تریسی
خلاصه کتاب مدیریت بحران نوشته برایان تریسی

چکیده کتاب مدیریت بحران از برایان تریسی

گاهی برای همه ما بحران هایی پیش می آید و این ارتباطی به خوب یا بد انجام دادن کارهای ما ندارد. بحران های کاری و حتی بحران های زندگی می توانند اسیب های جدی به ما وارد کنند، اگر ندانیم که چطور با آنها برخورد کنیم. حواستان باشد که گاهی مشکلات ناگهانی اگر که به آنها اجازه دهید می توانند به مصیبت هایی کامل و تمام عیار تبدیل شوند . به همین دلیل است که شما به لحظه عمل نیاز دارید . لحظه عمل نظامی تجربه شده است برای تحت کنترل درآوردن مشکلات ، وقتی که دانش و مهارت تان به بن بست می رسد.

در مدیریت بحران؛ از نگاه برایان تریسی مهم نیست که شما چه کسی هستید و چه کاری انجام می دهید. مهم این است که بتوانید در جایی که ایستاده اید بهترین تصمیم را بگیرید و بهترین عملکرد را داشته باشید.

هر شخصی یا سازمانی، مشکلات، دشواری ها، تغییرات غیرمنتظره و بحرانهایی را تجربه می کند که آرامش را از او سلب می کند و باید هرچه زودتر از پیش رو برداشته شود. گاهی نیاز است که فنون مدیریت کارکنان جهت رسیدن به بالاترین بازده کاری کمک بگیرد.

طبق برآوردها، تمامی مشاغل در هر دو یا سه ماه با یک بحران دست و پنجه نرم می کنند که این بحران اگر به سرعت و به طور مؤثر تحت کنترل قرارنگیرد، می تواند حتی بقای شرکت را به خطر اندازد.

هر فرد نیز هر دو یا سه ماه با بحرانی شخصی، مالی، خانوادگی یا جسمانی روبروست که می تواند تمرکز او را بر هم زده و او را از رسیدن به هدف خود منحرف سازد.

موفقیت
اینکه بتوانید در مواقع بحرانی بهترین تصمیم را بگیرد به آموزش نیاز دارد

چگونه می توانیم در مواقع بحران، مدیریت بحران داشته باشیم؟

بحران ها همواره در تمام لحضات کاری وجود دارند و هیچگاه بطور کامل از بین نمی روند. کنترل بحران ها، علم هنری است که با شناخت دقیق بحران ها و تمرین و ممارست بدست می آید. در بسیاری از موارد ممکن است، حتی نتوان بحران ها را مهار کرد، اما می توان مقاومت پذیری و اعتماد به نفس خود را افزایش داد. برایان تریسی در کتاب معروف خود به نام «مدیریت بحران» به این مسایل پرداخته و شما را برای رویارویی با بحران ها و افزایش اعتماد به نفس و مهارت های عمومی لازم برای مقابله با آنها آماده می سازد.

 • «این شرایط نیست که انسان را می سازد، بلکه این انسان است که شرایط را می سازد» (فردریک رابرتسون)
 • از اقدامات اساسی که در شروع کار، شما را به موفقیت رساندند، فاصله نگیرید، در غیر اینصورت، شما در اولین گام با مشکل روبرو خواهید بود.
 • مهارت های اساسی خود را بیابید و بر روی آنها تمرکز کنید. قانون ۸۰ به ۲۰ در مورد موفقیت های شما صادق است. به عبارتی ۸۰ درصد از نتایجی که به دست می آورید، ناشی از ۲۰ درصد از اقدامات شماست.
 • تفاوت های شما با دیگران، کلید موفقیت شما در کارتان است.
 • اگر از یک امتیاز و برتری رقابتی برخوردار نباشید، کامل نیستید.
 • مهمترین تولیدات و خدمات شما، هسته مرکزی کارتان است.
 • افراد مهم سازمان خود را تعیین کنید. ۲۰ درصد از پرسنل، بیشترین کارایی را دارند. آنها را مشخص کنید.
 • وقتی به یک مشکل حاد بر می خورید، توانایی تان در دقت و تمرکز می تواند تعیین کننده موفقیت یا شکست تان باشد.
 • با هر دقیقه ای که صرف برنامه ریزی می کنید، ۱۰دقیقه در اجرا صرفه جویی کرده اید.
 • اصلاً به مسائل کم اهمیت نپردازید.
 • ذهن تان را درگیر مسائل پیش افتاده و جزئی نکنید.
 • با اولویت بندی به کارهایتان بپردازید.
 • کارها و مشکلاتتان را گروه بندی کنید. توجه خود را به مشکلاتی معطوف کنید که در صورت اقدام فوری، می تونید آنها را از پیش رو بردارید و خود را برای شرایط و اوضاعی که قابل حل نیست، بیهوده نگران نسازید.
برایان تریسی
رسیدن به موفقیت در مدیریت بحران موضوعی است که در کتاب مدیریت بحران برایان تریسی به آن پرداخته شده است

استراتژی های موفقیت در مدیریت بحران

 1. همیشه به هدف خود فکر کنید. شما باید طرح ها و برنامه ریزی های دقیقی داشته باشید تا اهداف تان مشخص باشد. پس از تعیین اهداف ، مهم ترین هدف خود را در راس امور قرار دهید و بعد وارد عمل شوید.
 2. شجاع باشید. مشکلات همیشه هستند. یادتان باشد که جسورانه ولی منطفی عمل کنید.
 3. منابع مالی خود را پیش بینی و تعیین کنید. باید جایی باشد که شما بتوانید روی منبع مالی آن حساب باز کنید. یکی از اصول مدیریت بحران از نگاه برایان تریسی این است که شما همیشه به فکر تامین منبع مالی خود باشید.
 4. کارگروهی را اولویت اصلی خود قرار دهید. یکی از مهمترین مسائل در مدیریت بحران این است که کارگروهی را الویت اصلی خود بدانید. دیگران را نیز تشویق کنید تا کارگروهی داشته باشند.
 5. انعطاف پذیر باشید. گاهی مشکلات و بحران ها باهم پیش می آید و شما باید انعطاف باآنها برخورد کنید.
 6. گردش پولی ایجاد کنید. میزان نقدینگی خود را مشخص کنید. برنامه ریزی دقیق نسبت به آن داشته باشید و جایگزین نقدینگی را پس از چندمرحله کار مشخص کنید.

جمع بندی:

اصول مدیریت بحران؛ از نگاه برایان تریسی یعنی توانایی مدیریت لحظه هایی که اتفاق های ناگهانی پیش می آید. افراد با توانایی کسب مهارت مدیریت بحران است که می توانند تبدیل به یک مدیر موفق در کسب و کار خود شوند و این توانایی به طور قطع با آموزش و تمرین به دست خواهد آمد. موفق باشید.

[ad_2]

منبع : karmandcontrol.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *