آموزش – افزایش بهره وری سازمانی با چند تغییر کوچک

[ad_1]

بهره وری سازمانی به طور کلی و به بیان ساده یعنی میزان خروجی و سود سازمان نسبت به هزینه ها در چه شرایطی است؟

هر سازمان، کمپانی و شرکت یا سازمان درحال توسعه برای حفظ بقای خود نیازمند افزایش بهره وری سازمانی است تا بتواند از هزینه های سازمانی خود کم کند. در این صورت است که می تواند بازده و خروجی سازمان را افزایش دهد و به سود دست پیدا کند.

هر سازمان، کمپانی و شرکت یا سازمان درحال توسعه برای حفظ بقای خود نیازمند افزایش بهره وری سازمانی است تا بتواند از هزینه های سازمانی خود کم کند. در این صورت است که می تواند بازده و خروجی سازمان را افزایش دهد و به سود دست پیدا کند.

مدیریت کارکنان
کارگروهی همیشه با دردسرهای خودش همراه است و مدیریت کارهای گروهی دشواری های خودش را دارد که در بهره وری سازمانی نقش مهمی دارد.

بهره وری سازمانی چیست؟

بهره وری به عنوان یکی از معیارهای سنجش فعالیت ها، با در نظر گرفتن هدف و مقصد مد نظر از دو زاویه مجزا قابل بررسی است.

از یک سو، نقش مفید و مؤثر بودن فعالیت در دستیابی به هدف ترسیمی مورد ارزیابی قرار گرفته و از سوی دیگر بازده فعالیت مطرح می‌ شود. براین اساس می‌ توان بهره‌ وری را به دو مؤلفه تجزیه کرد:

 • اثربخشی ؛میزانی که فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده تحقق یافته و نتایج برنامه‌ریزی شده به دست آمده‌است
 • کارآیی ؛رابطه بین نتیجه بدست آمده و منابع استفاده شده . (تعاریف برگرفته از ISO9000:2005)

بنابر این (بهره‌ وری = اثربخشی × کارایی) به عبارت دیگر بهره‌ وری عبارت است از تحقق هم‌ زمان اثربخشی و کارایی.

عوامل موثر بر بهره وری سازمانی
بهره وری سازمانی یعنی پیشرفت و حرکت رو به جلو.

برای مثال وقتی تنها نیمی از اهداف یک فعالیت (اثربخشی پنجاه درصد) با دوبرابر منابع لازم (کارایی پنجاه درصد) محقق شود بهره‌ وری به دست آمده بیست و پنج درصد خواهد بود، دکتر جوران در هندبوک خویش درست انجام دادن کار درست را بهره‌ وری قلمداد می‌ کند.

یعنی اگر سازمانی بتواند با ثابت نگهداشتن کیفیت، از میزان هزینه های سازمانی خود کم کند، می تواند بگوید بهره وری ایجاد کرده است. در استاندارد ایزو ۹۰۰۱ از بهره وری بسیار گفته شده است و یکی از اهداف استاندارد ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ بالا بردن بهره وری سازمان در حوزه سیستم مدیریت کیفیت است.

تغییر شرایط محیط کار
برای داشتن یک سازمان موفق نیاز دارید تا شرایط محیط کار را بهینه کنید تا به بهره وری سازمانی برسید

عوامل موثر بر بهره وری سازمانی

 • بهبود کیفی عامل کار، با توجه به اینکه نیروی انسانی مهم‌ ترین عامل در بهبودی بهره‌ وری می‌ باشد لذا می‌توانند با به کارگیری نکات ذیل موجبات ارتقای بهره‌ وری را فراهم نمایند.
 • بهبود روابط حاکم بین مدیر و کارکنان
 • بهبود در بکارگیری رهاوردهای فناورانه
 • توجه و اصلاح عوامل محیطی
 • نوآوری و خلاقیت و امکان بروز آن توسط کارکنان
مدیریت موفق کارکنان
راهکارهای ساده برای داشتن یک سازمان موفق و رسیدن به بهره وری سازمانی

راهکارهای افزایش بهره وری سازمانی برای مدیران موفق

گاهی برای تغییر فضای کیفی کار، و رسیدن به بهره وری سازمانی نیاز است که کمی در فرهنگ سازمانی تغییر ایجاد شود. برای تغییر فرهنگ سازمانی اصول پیشنهادی زیر را می توانید دنبال کنید:

 1. در خلال موقعیت های کاری، موقعیت های فرهنگی و تفریحی ایجاد کنید.

  هر سازمان یا ارگانی واحد و بخشی به نام ارتباط عمومی دارد. پیشنهاد می کنیم این بخش برای تغییر فرهنگ سازمانی و بهبود آن که منجر به افزایش بهره وری در سازمان می شود برنامه های فرهنگی و تفریحی و حتی آموزشی برای کارمندان و کارکنان واحد صنفی خود داشته باشد.
  موفقیت در کسب و کار

 2. تدوین برنامه های آموزشی

  به طور منظم و مستمر برای کارکنان، کارمندان و یا خانواده های آنها برنامه های آموزشی بگذارید. می توانید برای برگذاری برنامه های آموزشی از موسسات مربوطه کمک بگیرید و با هماهنگی آنها خانواده های کارکنان خود را برای برخورداری از محیط آموزشی معرفی نمایید.
  آموزش نیروی انسانی به صورت مستقیم و غیر مستقیم باعث افزایش بهره وری کاری و بهره وری سازمانی می شود و این کار قطعا باعث پیشرفت و بالا رفتن راندمان کاری می شود. مدیریت موفق

 3. تسهیل در امور

  برای کارکنان و کارمندان خود شرایطی را به وجود بیاورید که بتوانند در انجمن های وابسته به شرکت یا موسسه شما عضو شوند و از آن طریق بتوانند از شرایط مالی و آموزشی مربوطه سود ببرند.
  این موضوع علاوه بر اینکه باعث کم شدن دغدغه های مالی آنها می شود، می تواند برای آنها پشتوانه خوبی باشد و برای شما نیز وفاداری را به ارمغان آورد.مدیریت موفق کارمندان

 4. تنوع برنامه های شاد و مناسبتی

  برای کارکنان خود در مناسبت ها و روزهای خاص برنامه هایی را در نظر بگیرید به شکلی که به روند کاری سیستم آسیب نرسد. با همایش و برگذاری برنامه های شاد به آنها روحیه ببخشید. از سویی با دعوت خانواده آنها از کارگر یا کارمند برتر قددرانی کنید.

 5. از افراد با انگیزه و با شوق بیشتر بهره بگیرید

  حضور افراد با انگیزه و باشوق که حس علاقه به کار در بقیه افراد تقویت می کنند را می توانید به عنوان نقطه الگوسازی قرار دهید. به طور مثال اگر در بخش تولید افراد دچار خستگی و رخوت شده اند و راندمان کار پایین آمده است، با فرستادن و انتقال یک فرد با انگیزه و باشوق محیط را برای بقیه تغییر دهید. انگیزه در کسب و کار

 6. گاهی سر زده، سر بزنید

  شما به عنوان یک مدیر موفق گاهی لازم است سر زده به سراغ کارکنان خود بروید. از محیط کار و مشکلات آنها بازدید کنید. با آنها چند دقیقه وقت بگذرانید. نیازی نیست که این کار را برای همه کارکنان خود انجام دهید. فقط کافی است به نقطه های ضعف سیستم یا برعکس به نقطه های تقویت شده سیستم سرکشی کنید. خبر حضور شما مثل بمب صدا خواهد و بقیه در انتظار لحظه ای هستند که شما سر زده، به آنها سر بزنید. امتحان کنید.مدیریت موفق

 7. خودتان را بخشی از مجموعه بدانید.

  در بهره وری سازمانی باید سعی کنید خودتان را بخشی از بقیه بدانید. جزیی از کل باشید و برای بقیه همانطور که لازم است و از دیگران انتظار دارید خدمت کنید. راههای توسعه فردی را بیاموزید و آن را برای کارکنان خود به کار گیرید.
  بهره وری سازمان در مدیریت موفق

جدا از تعریف های کلاسیک و تئوری های آموزشی در بهره وری سازمانی باید به این فکر کنید که چه رفتار و کارهایی به هویت بخشی نیروی انسانی کمک می کند. هویت بخشیدن به نیروی انسانی یعنی به او اهمیت دادن و توجه به نیازهای او که باعث احساس تقویت وابستگی به گروه و تعلق خاطر به یک مجموعه را می سازد.

شما به عنوان یک مدیر موفق، برای رسیدن به بهترین نتیجه در بهره وری سازمانی خود، در اولین گام خودتان را به جای نیروی انسانی بگذارید تا بتوانید از نیروی انسانی خود که بزرگترین سرمایه کاری و شغلی شما است، به خوبی نگهداری و سرپرستی نمایید. موفق باشید.

[ad_2]

منبع : karmandcontrol.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *